Jak se zdokonalit v cizím jazyce

Existuje mnoho různých způsobů, jak se zdokonalit v cizím jazyce. Jedním z nejúčinnějších je trávit čas v neformálních rozhovorech s rodilými mluvčími. Jenže mnoho studentů tuto možnost nemá. Najít si vhodné příležitosti pro interakci s rodilými mluvčími je těžší než najít vhodné materiály na čtení nebo ke studiu gramatiky, ale určitě to stojí za to. Pokud se chcete dozvědět, jak vám může procvičování s rodilými mluvčími pomoci a co vše mohou děti z této pravidelné komunikace při vyučování získat, čtěte dál.

První výhodou pravidelného kontaktu s nimi je, že vám pomůže seznámit se s autentickou a denně používanou slovní zásobou. Setkáte se s novými idiomy, hovorovými a slangovými výrazy a pravděpodobně také s rozsáhlejší slovní zásobou než je ta vaše. Samozřejmě, že příliš mnoho slangu není to nejlepší, ale zkušenost s touto stránkou jazyka může být užitečná k pochopení, jak se lidé ve skutečnosti vyjadřují. Kromě toho vám rodilí mluvčí poskytují možnost neustále slyšet správnou strukturu vět, frází a často opakovaných slovních spojení.

Další přínos interakce s rodilými mluvčími je v oblasti výslovnosti hlásek, slov a intonace vět. Nová slovíčka se sice můžeme naučit ze slovníku, ale pokud nevíme, jak se správně vyslovují, nebudeme si jistí v jejich verbálním použití. Když však máme možnost slyšet slova a celé věty tak, jak zní v podání rodilého mluvčího, je pro nás snazší je opakovat se správnou výslovností a získávat tím sebedůvěru při jejich vlastním používání.  Pokud se potýkáte s výslovností určitých slov nebo je pro vás těžké rozumět angličtině v podání rodilých mluvčích, je nejlepším řešením zhluboka se nadechnout a dát se do řeči s někým, kdo ví, o čem mluví. Nebojte se začít hovořit. Každá nová snaha vám dodá více sebedůvěry. Většina lektorů má porozumění a trpělivost s lidmi, kteří se učí jejich rodný jazyk.  Když překonáte prvotní ostych, rozhovor s rodilým mluvčím vás může mile překvapit!

Jednou z největších výhod procvičování angličtiny s rodilými mluvčími je bezesporu to, že pokud chcete komunikovat, nepůjde to jinak než v angličtině. Vzájemná interakce vám může dodávat motivaci dostat se na stejnou úroveň jazyka jako váš anglicky mluvící známý nebo učitel.  Ale i sama skutečnost, že angličtina v danou chvíli poskytuje jedinou možnost dorozumění, vás nutí mluvit anglicky. Pokud je pro vás i pro vašeho učitele čeština mateřským jazykem, domluvíte se v případě potřeby česky. Učitel vám vysvětlí, co je třeba a navíc dobře rozumí různým úskalím studia angličtiny, protože se pravděpodobně sám v minulosti s podobnými problémy potýkal. Rodilý Angličan nebo Američan vám česky asi nic nevysvětlí, což může být frustrující, ale na druhou stranu vás nutnost zápolit s angličtinou neustále posunuje vpřed jak v porozumění, tak ve schopnosti vlastního vyjadřování!

Inspiruje vás interakce s rodilými mluvčími? Nebo ve vás naopak vzbuzuje nervozitu? Studium jazyka není snadné a zvlášť ze začátku může být postup vpřed pomalejší, než bychom si přáli. V každém stádiu pokročilosti je ale důležité vydávat se za hranice toho, co už jsme zvládli. Naši dnešní nejistotu brzy vystřídají nové jazykové schopnosti, rostoucí sebevědomí a porozumění kultuře a způsobu života anglicky mluvícího světa. Tak honem, s chutí do toho a půl je hotovo!

Written by 

Související příspěvky

Přidejte komentář